EXSite.pl - Portal ze wszystkim Mamy tutaj wszystko

NIE MASZ JESZCZE KONTA? ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO!   
Przypomnij hasło X

Molier - Skąpiec [słuchowisko]

Dodał: bodzio9 4 Marzec 2013 10:10


Molier - Skąpiec [słuchowisko]

Molier - Skąpiec [słuchowisko]

Molier - Skąpiec [słuchowisko]


Dramat w Teatrze Wyobraźni

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Skąpiec według komedii Moliera w reżyserii Gustawa Holoubka i z Gustawem Holoubkiem w roli tytułowej.

W Skąpcu w jego reżyserii wystąpili ponadto:
Magdalena Zawadzka,
Małgorzata Niemirska,
Marek Kondrat,
Damian Damięcki,
Wanda Łuczycka,
Zdzisław Mrożewski,
Lech Ordon,
Jan Bo?cza-Tomaszewski,
Zbigniew Kry?ski,
Marek Obertyn,
Stefan Friedman,
Józef Fryźlewicz

rozmiar 58,0 MB
czas 01:09:38
bitrate 128 kbps"Skąpiec" Moliera (1669) należy do tych arcydzieł literatury światowej, które zawsze będą inspirować i bawić. Tajemnica nieprzemijającej sławy dramatu tkwi w uniwersalnym przesłaniu - pokazaniu wad ludzkich, które odnoszą się do każdej epoki i każdego społecze?stwa. Autor ośmiesza tu manię gromadzenia bezużytecznych bogactw.

"Skąpiec" to jedna z najlepszych i najzabawniejszych komedii Moliere'a, która należy także do "żelaznego repertuaru" większości teatrów. W utworze tym komediopisarz prowadzi z czytelnikiem swoistą, zaskakującą grę balansując między komizmem a tragizmem. Moliere potrafi rozśmieszać do łez a równocześnie ukazać smutną, a nierzadko przerażającą prawdę o nas samych. "Skąpiec" jest, tak naprawdę, komedią o człowieku ogarniętym chorobliwą manią bogacenia się, posiadania majątku za wszelką cenę. A cena to naprawdę wysoka - zniszczone więzy rodzinne i samotność. Tytułowy bohater, Harpagon przestaje być komiczny, w scenach, które pokazują go jako ojca. Skąpstwo doprowadziło go do nie liczenia się z uczuciami swoich dzieci, córka i syn przeszkadzają mu w realizacji planów, a ich utrzymanie jest kosztowne. Co za tym idzie, Harpagon nienawidzi swoich dzieci i chce się ich pozbyć. W tym celu snuje małże?skie plany - córkę wyda za każdego, kto weźmie ją bez posagu, syn powinien się ożenić ze starszą i odpowiednio bogatą wdową. Komedia ta uzyskuje więc całkiem niewesołe oblicze, jako studium tyranii i przemocy w rodzinie, a także skrajnego materializmu. I kto wie, czy właśnie nie to odczytanie jest najbardziej interesujące i aktualne dla współczesnego czytelnika. Jeśli ubierzemy Harpagona w elegancki garnitur, a siedemnastowieczny Paryż zamienimy na przykład na miasto X początku naszego wieku, to może się okazać, że "Skąpiec" nic nie stracił na swej aktualności.Molier - Skąpiec [słuchowisko]


Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!Molier - Skąpiec [słuchowisko]

Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!


Zobacz inne moje newsy na EXSite.pl

Informacje

Jeżeli chcesz skomentować artykuł musisz być zarejestrowany na stronie.