EXSite.pl - Portal ze wszystkim Mamy tutaj wszystko

NIE MASZ JESZCZE KONTA? ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO!   
Przypomnij hasło X

Stąd do wieczności (dla ExSite.pl)

Dodał: miaow 4 Maj 2012 03:53


Stąd do wieczności (dla ExSite.pl)

Stąd do wieczności (dla ExSite.pl)

Stąd do wieczności (dla ExSite.pl)
wielkość: 4.4 MB
autor: James Jones
format: PDF | ePUB
język: polski
kompresja: rar

Powieść Jonesa, portretując ameryka?ską armię w przededniu ataku na Pearl Harbor, odziera ją z patosu. Jones ukazuje, że wojsko, miast czynić "z chłopców mężczyzn", tworzy bezwolne automaty podporządkowane dowódcom. Język jest szorstki, dosadny, realistyczny, pojawiają się odważne sceny erotyczne, ale pomiędzy tymi fragmentami przewijają się filozoficzne rozważania postaci. Choć jest to powieść zaliczana do nurtu literatury wojennej, paradoksalnie wojna wybucha dopiero w finale książki, będącej przede wszystkim opowieścią o walce człowieka o godność.
Głównym bohaterem jest Prewitt, żołnierz, trębacz i bokser, trafiający właśnie do nowego oddziału. Prewitt oślepił niegdyś przeciwnika w starciu bokserskim, choć wcześniej obiecał matce nie czynić nikomu krzywdy – postanowił zatem, pomimo swego bokserskiego talentu, już nigdy nie walczyć. Z tej decyzji bardzo niezadowolony jest dowódca, który liczył, że dzięki Prewowi wygra wreszcie międzykompanijne zawody bokserskie i dostanie awans. Rozpoczyna się systematyczna "obróbka", której celem jest złamanie sprzeciwu żołnierza... Jednym z bardziej drastycznych środków będzie pobyt w obozie karnym. Jones ukazuje, że jednostki takie jak Prewitt – obdarzone poczuciem własnej godności, jasnymi zasadami moralnymi, własnym zdaniem i poczuciem odrębności, z góry skazane są w systemie wojskowym na porażkę.
W koszarach życie toczy się od wypłaty do wypłaty. Głównym zajęciem żołnierzy jest hazard i odwiedzanie pobliskiego burdelu. Tam też Prew poznaje i zakochuje się w Lorene, prostytutce, u której zamieszka po tym, jak w "obronie własnej" zabije sierżanta Judsona. Innymi czołowymi postaciami powieści są sierżant Warden, mający romans z żoną kapitana Holmesa, Maggio, Włoch, przyjaciel Prewa, oraz kucharz Stark.Stąd do wieczności (dla ExSite.pl)
Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!
Zobacz inne moje newsy na EXSite.pl

Informacje

Jeżeli chcesz skomentować artykuł musisz być zarejestrowany na stronie.