EXSite.pl - Portal ze wszystkim Mamy tutaj wszystko

NIE MASZ JESZCZE KONTA? ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO!   
Przypomnij hasło X

Jan Krasnowolski - 9 łatwych kawałków

Dodał: miaow 11 Grudzień 2012 02:30


Jan Krasnowolski - 9 łatwych kawałków

Jan Krasnowolski - 9 łatwych kawałków

Jan Krasnowolski - 9 łatwych kawałków
2.39 MB | PDF/EPUB/MOBI | RAR | PL

Dziewięć dobrze napisanych opowiada?, które dają gorzki, mroczny a nawet demoniczny obraz rzeczywistości. Książka jest zabawna – lecz jest to humor czarny. Jej tytuł sugeruje, że będzie się ją dobrze czytać, że nie będzie w niej wymyślnych eksperymentów – i rzeczywiście tak jest. W każdym z dziewięciu opowiada? występuje bohater o imieniu Stefan – jego uporczywą obecność można interpretować bardzo różnie – podobnie jak sam tekst. Książkę wydano w serii „Stanisław Lem poleca”!

Krasnowolski jest bystrym obserwatorem. Jego opowiadania pokazują ciemną stronę naszej rzeczywistości: narkotyki, niebezpieczny wpływ mediów, nietolerancję, a także zbrodnię. Nie przypadkiem autor „9 łatwych kawałków” debiutował w książkach wydawanych przez popkulturalną „Machinę”. Dla opisania tego, co widzi, używa języka kultury masowej, który jest językiem jego pokolenia. „Tak rozegrałby to Scorsese lub Tarantino” – zauważa we „Flashbacku”. Ale pisarz przystawia naszej rzeczywistości, a także kulturze masowej, krzywe lustro. Agent Mulda i agent Skulska z „Hasta la vista, Szkodniki” (ten tytuł to zresztą cytat z „Terminatora”) są groteskowi. Podobnie jak większość bohaterów i sytuacji.

Książkę polecał, w wydawanej pod stosownym tytułem serii wydawniczej, sam Stanisław Lem. Fragmenty jego opinii o „9 łatwych kawałkach” przytaczamy poniżej.

Całość zrobiła na mnie dobre wrażenie, ponieważ jest ułożona jak umiejętnie skomponowany bukiet kwiatów. Są to, mówiąc z pewną przesadą, kwiaty zła. Opowiadanie „Pilot” jest diagnozą tej topieli, którą przyrządza nam telewizja. „Spokojny staruszek”, to zemsta na obyczajowości opanowanej przez rozpanoszoną powszechnie Techne. Z kolei „Spalić wiedźmę” to igraszka czarciego satanizmu, zestawiająca naszą współczesność z jej średniowiecznym mentalnie rodowodem. Im głębiej się wczytywać w następne opowiadania, tym robi się mroczniej.

Krasnowolski ma niewątpliwy talent. Czytając to, co napisał mamy przyjemność obcowania z umysłowością prawdziwie wolną. „9 łatwych kawałków” napawa uznaniem dla narracyjnej biegłości autora.Jan Krasnowolski - 9 łatwych kawałków
Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!
Zobacz inne moje newsy na EXSite.pl

Informacje

Jeżeli chcesz skomentować artykuł musisz być zarejestrowany na stronie.