EXSite.pl - Portal ze wszystkim Mamy tutaj wszystko

NIE MASZ JESZCZE KONTA? ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO!   
Przypomnij hasło X

MS-DOS 6 [PL]

Dodał: dziadu76 17 Luty 2013 18:39


MS-DOS 6 [PL]

MS-DOS 6 [PL]

MS-DOS 6 [PL]
Książkę MS-DOS 6 napisano z myślą o użytkownikach komputerów PC,którzy w krótkim czasie chcieliby przyswoić sobie wiedzę na temat najnowszej wersji systemu operacyjnego DOS.

MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers.
Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC.
Choć MS-DOS sam w sobie jest środowiskiem tekstowym, rolę graficznej nakładki działającej na nim spełniać miał DOS Shell oraz wczesne wersje systemu Microsoft Windows.
Późniejsze wersje Windows (od 3.0 wzwyż w linii systemów 9x, ko?czącej się systemem Millennium Edition) stawały się coraz bardziej samodzielnymi systemami operacyjnymi, tworząc odrębną własną platformę programistyczną.
Jednak wszystkie systemy tej linii startowały z poziomu DOS i były z nim zgodne w dół.
Ostatnia samodzielna wersja nosi numer 6.22. MS-DOS (oznaczony jako 7, 7.1 i 8.0) jest bazą, na której zbudowane były systemy Windows 9x/Millenium, stanowiąc ich integralną część i dlatego nie był sprzedawany jako oddzielny produkt.
W 1993 roku, wraz z wydaniem systemu Microsoft Windows NT, Microsoft zrezygnował z używania MS-DOS jako podstawy systemów operacyjnych z linii NT.
Usunięcie systemu MS-DOS z Microsoft Windows było trudnym krokiem (szczególnie w wersjach systemu przeznaczonych dla użytkowników ko?cowych), gdyż wiele istniejących programów, wśród nich wiele gier, było zaprojektowanych wyłącznie dla systemu DOS.
Dlatego Microsoft utrzymywał dwie linie systemów: Windows 9x / Windows Millenium oraz linię Windows NT.
W Windows Millenium system MS-DOS został ukryty przed użytkownikiem – bez odpowiednich modyfikacji nie istniała możliwość uruchomienia samego środowiska tekstowego przy starcie systemu.
Od wersji Microsoft Windows XP nie są już wydawane systemy bazujące na MS-DOS.
Mimo braku MS-DOS w nowszych systemach, nadal można korzystać z niektórych jego polece? po uruchomieniu interpretera polece? instrukcją cmd).


MS-DOS 6 [PL]
MS-DOS 6 [PL]

MS-DOS 6 [PL]

MS-DOS 6 [PL]
Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!


[/b][b]

Zobacz inne moje newsy na EXSite.pl

Użytkownik VIP

Ben VansenUżytkownik

#1 | Dodany: 18 Luty 2013 20:37

Dla mnie, fanatyka starych komputerów, tego typu wstawki są rarytasem.

Piąteczka taniec taniec taniec

Informacje

Jeżeli chcesz skomentować artykuł musisz być zarejestrowany na stronie.