EXSite.pl - Portal ze wszystkim Mamy tutaj wszystko

NIE MASZ JESZCZE KONTA? ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO!   
Przypomnij hasło X

Opera - Makbet - Verdi Giuseppe (2004) PlSub.DVDRip.XviD-NN / Napisy pl

Dodał: bodzio9 27 Luty 2013 12:10


Opera - Makbet - Verdi Giuseppe (2004) PlSub.DVDRip.XviD-NN / Napisy pl

Opera - Makbet - Verdi Giuseppe (2004) PlSub.DVDRip.XviD-NN / Napisy pl

Opera - Makbet - Verdi Giuseppe (2004) PlSub.DVDRip.XviD-NN / Napisy pl

Tragedia w czterech aktach

Libretto: Francesco Maria Piave na podstawie dramatu Williama Szekspira pod tym samym tytułem

Miejsce i czas nagrania: Gran Teatre del Liceu, Barcelona, 2004 r.

Dyrygent:

Dyrygent: Bruno Campanella
Orkiestra i chór: Gran Teatre del Liceu
Kierownik chóru: Jos? Luis Basso
Reżyseria: Phyllida Lloyd
Scenografi a i kostiumy: Anthony Ward
światło: Paule Constable
Realizacja telewizyjna: Toni Bargalló


Obsada:

Makbet - Carlos ?lvarez, baryton
Banko - Roberto Scandiuzzi, bas
Lady Makbet - Maria Guleghina, sopran
Makduf - Marco Berti, tenor
Malkolm - Javier Palacios, tenor
Fleance - Ferran Ilari, rola niema
garderobiana - Begona Alberdi, mezzosopran
lekarz - Stefan Kocan, bas

Treść:

Rzecz dzieje się około połowy XI w. w Szkocji w zamku Makbeta. Na początku czwartego aktu akcja rozgrywa się na granicy Szkocji i Anglii.

Akt I. Odsłona 1.

Wódz Makbet i jego przyjaciel Banko, wracając po zwycięskiej bitwie stoczonej ze zbuntowanymi przeciw królowi Szkocji Dunkanowi wojska­mi tana Kawdoru, spotykają na pobojowisku dziwaczne postacie ­ czarownice, od których słyszy Makbet przepowiednię, iż wkrótce jemu przypadnie w udziale tytuł tana Kawdoru, a w ślad za nim - korona królewska. Bankowi natomiast przepowiadają wiedźmy, że wprawdzie nie on sam, ale jego potomkowie nosić będą koronę Szkocji. Pierwsza część proroctwa spełnia się od razu: posłowie przynoszą wiadomość, że król Dunkan postanowił stracić zdrajcę, a w nagrodę za odniesione zwycię­stwo obdarzyć Makbeta tytułem tana Kawdoru.

Odsłona 2.

W zamku Makbeta czeka na niego żona. Gdy Makbet donosi jej listow­nie o ostatnich wydarzeniach i o dziwnej przepowiedni czarownic, Lady Makbet od razu postanawia, że losowi trzeba dopomóc. Po powrocie Makbeta zasiewa myśl o zbrodni w duszy swego rycerskiego i szlachet­nego dotąd męża. Makbet jest już tanem Kawdoru, jednak do korony królów Szkocji droga wciąż jeszcze daleka. Ale oto właśnie król Dunkan ze swym orszakiem ma zajechać do zamku Makbeta na nocny spoczynek. Gdyby król zginął, Makbeta obwołano by władcą Szkocji... Makbet, którego też nurtowała myśl o zbrodni, daje się namówić. Przybywa król Dunkan wraz z synem Malkolmem i całym rycerskim orszakiem. Makbet z małżonką witają dostojnego gościa i prowadzą go do przeznaczonych dla? komnat. Makbet przeżywa rozterki, jednak nie cofa się przed raz powziętym postanowieniem i w nocy morduje swego króla. O świcie Makduf i Banko odkrywają zbrodnię. Razem z Malkolmem przysięgają odkryć i ukarać winowajcę.

Przyłącza się do nich Makbet i jego żona.Akt II. Odsłona 1.

Lady Makbet zaaranżowała wszystko tak, by posądzenie padło na kró­lewskiego syna, młodego Malkolma. Podejrzany o królobójstwo Malkolm musi uciekać z kraju, zaś Makbet zostaje królem Szkocji.

Odsłona 2.

Pierwsza zbrodnia popycha Makbeta na drogę dalszych. Na jego rozkaz zbiry napadają Banka i jego syna Fleance'a. Banko ginie, Fleance'owi udaje się uciec.

Odsłona 3.

Na zamku królewskim Makbet z małżonką podejmują gości przybyłych na uroczystość koronacyjną. Jednak przywieziona przez zbójcę wiado­mość o ucieczce Fleance'a odbiera Makbetowi dobry nastrój.

Zupełnie wytrąca go zaś z równowagi pojawienie się ducha Banka. Jest on wprawdzie dostrzegalny tylko dla Makbeta, ale nagłe zmieszanie króla i jego dziwne zachowanie nie uchodzą uwagi zebranych.

Przerażeni goś­cie opuszczają pośpiesznie zamek; wśród nich również Makduf, którego od dawna już dręczy nie określone podejrzenie co do udziału Makbeta w dokonanych ostatnio zbrodniach.

Akt III.

Dręczony obawą, że synowie Dunkana i syn Banka mogą się na nim zemścić Makbet udaje się do czarownic, by ponownie przepowiedziały mu jego przyszłe losy. Widma wywołane przez czarownice wprawdzie zalecają Makbetowi mieć się na baczności przed Makdufem, lecz równocześnie utwierdzają go w przekonaniu, iż może nie obawiać się nikogo i niczego; Makbeta nie zwycięży żaden mężczyzna zrodzony przez kobietę, a panowanie jego trwać ma tak długo, póki Las Birnam­ski nie podejdzie pod mury jego zamku. Zarazem jednak wiedźmy pokazują Makbetowi poczet siedmiu królów, potomków Banka. Prze­rażony Makbet mdleje. Na pustkowiu odnajduje go Lady Makbet, która doradza mężowi energiczniejsze zwalczanie nieprzyjaciół, przede wszystkim zaś wymordowanie pozostałej w Szkocji rodziny Makdufa, który uciekł do Anglii, by pomagać królewiczowi Malkol­mowi w walce o odzyskanie tronu Szkocji.

Akt IV. Odsłona 1.

W obozie Malkolma na pograniczu Anglii i Szkocji dosięga Makdufa wieść o zamor­dowaniu żony i syna na rozkaz Makbeta. Malkolm pociesza go i obaj wzywają roda­ków do walki przeciw tyranowi.

Odsłona 2.

Makbet sprawuje coraz krwawsze, coraz bardziej tyra?skie rządy. Z wolna odstępują go wszyscy, przechodząc pod sztandary Malkolma, dążącego do odzyska­nia ojcowskiego tronu. Również Lady Mak­bet nie wytrzymała świadomości potwornych zbrodni. Obłąkana, pogrążona w dziwnym lunatycznym śnie, krąży nocą po pustych zamkowych pokojach, rozmawiając z urojo­nymi duchami pomordowanych ofiar, i da­remnie próbuje zetrzeć z dłoni występujące na nich wciąż krwawe plamy.

Wszystkie dziwaczne na pozór proroctwa czarownic sprawdzają się w nieoczekiwany sposób. Oto bowiem królewicz Malkolm wydaje rozkaz, by każdy z jego żołnierzy przed wyruszeniem do szturmu na zamek

Makbeta wyciął sobie dla osłony gałąź z Lasu Birnamskiego. Tak więc ku przerażeniu Makbeta ­"las podchodzi pod mury jego zamku". Widząc tak nieszczęśliwie spełnioną część proroctwa, Makbet rzuca się w wir walki i ginie z ręki Makdufa, który nie urodził się w naturalny sposób, lecz został przed­wcześnie wydobyty z łona matki. Malkolm, prawy dziedzic tronu, zosta­je obwołany królem Szkocji.


Format : AVI at 1.230 Kb/s
Length : 1,37 GB for 2h 39 min. 9s 600ms

Video #0 : MPEG-4 Visual at 1.036 Kb/s
Aspect : 688 x 400 (1.720) at 25.000 fps

Audio #0 : MPEG Audio at 181 Kb/s
Infos : 2 kanały, 48,0 KHz
Language : it


Napisy pl w oddzielnym pliku.
Opera - Makbet - Verdi Giuseppe (2004) PlSub.DVDRip.XviD-NN / Napisy plUwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!Wersja pakowana 7-zipem z hasłem jak poniżej:

Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!Opera - Makbet - Verdi Giuseppe (2004) PlSub.DVDRip.XviD-NN / Napisy pl

Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!
Zobacz inne moje newsy na EXSite.pl

Użytkownik VIP

pietja02Użytkownik

#1 | Dodany: 27 Luty 2013 13:30

Wielkie dzięki za kolejne opery czekam na dalsze z niecierpliwością
Użytkownik VIP

heljakuUżytkownik

#2 | Dodany: 27 Luty 2013 14:15

Super
Dzięki
Użytkownik VIP

mykenplUżytkownik

#3 | Dodany: 27 Luty 2013 14:19

thx

Informacje

Jeżeli chcesz skomentować artykuł musisz być zarejestrowany na stronie.