EXSite.pl - Portal ze wszystkim Mamy tutaj wszystko

NIE MASZ JESZCZE KONTA? ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO!   
Przypomnij hasło X

Czarodziejski flet - Mozart Wolfgang Amadeusz [opera]

Dodał: bodzio9 17 Grudzień 2012 17:59


Czarodziejski flet - Mozart Wolfgang Amadeusz [opera]

Czarodziejski flet - Mozart Wolfgang Amadeusz [opera]

Czarodziejski flet - Mozart Wolfgang Amadeusz [opera]


Czarodziejski flet (Die Zauberfl?te, KV 620) – dwuaktowa opera (a ściślej: singspiel) z librettem autorstwa Emanuela Schikanedera i muzyką skomponowaną przez Wolfganga Amadeusza Mozarta.

rozmiar 208 mb
czas 2:31 h

bitrate 192 kb/s
Osoby:

Tamino, książę egipski – tenor
Pamina, córka Królowej Nocy – sopran
Królowa Nocy, matka Paminy – sopran koloraturowy
Papageno, ptasznik Królowej Nocy – baryton
Papagena – sopran
Sarastro, kapłan Izydy i Ozyrysa – bas
Monostatos, Maur – tenor/baryton
Przemawiający – bas
dwaj kapłani – tenor i bas
dwaj mężczyźni w zbrojach – tenor i bas
trzej chłopcy – dwa soprany i alt
trzy damy Królowej Nocy – dwa soprany i alt
niewolnicy, kapłani, ludTreść:

Akt I

Uciekając przed ogromnym wężem, książę Tamino błądzi, wzywa pomocy i wyczerpany pada zemdlony na ziemię. Trzy tajemnicze kobiety ratują go i zabijają węża. Ptasznik Papageno chwali się budzącemu się z omdlenia Tamino, że to on zabił potwora. Ale trzy kobiety wracają i karzą gadułę, zamykając mu usta na kłódkę. Dają się poznać jako damy ze świty Królowej Nocy, bo to właśnie do jej krainy trafił książę. Królowa ma kłopoty, jej córka Pamina została uprowadzona. Dają księciu portret Paminy i młodzieniec zakochuje się w niej. Królowa Nocy pojawia się we własnej osobie i obiecuje księciu rękę Paminy, jeśli uwolni porwaną z rąk złego Sarastra. Tamino jest gotów to zrobić. Papageno ma mu towarzyszyć. Książę otrzymuje czarodziejski flet, a Papageno dzwoneczki, które mają im pomóc w kłopotach. Zdjęta zostaje kłódka z ust Papagena, trzej chłopcy wskazują im drogę do królestwa Sarastra. W pałacu Sarastra, pod nieobecność władcy, nadzorca niewolników Monostatos chce zmusić Paminę do miłości. Papageno stracił po drodze kontakt z Taminem, przypadkiem odnajduje teraz drogę do Paminy i ratuje ją (raczej z konieczności) przed Monostatosem. Pamina bardzo się cieszy z wiadomości, że zbliża się Tamino, aby ją uwolnić. W tym czasie książę dociera do świątyni mądrości i dowiaduje się, że rządzący tu Sarastro nie jest hultajem. Wzywa za pomocą czarodziejskiego fletu Paminę. Fletnia Pana należąca do Papagena wskazuje mu drogę do ukochanej. Pamina i Papageno próbują uciec, ale przeszkadza im w tym Monostatos ze swoimi niewolnikami. Papageno używa czarodziejskich dzwoneczków: ich dźwięk zmusza wartowników do nieustannego ta?ca. Już wydaje się, że ucieczka się powiodła, kiedy z polowania wraca Sarastro. Wybacza Paminie, karze Murzyna i rozkazuje zaprowadzić Tamina i Papagena do świątyni, w której zostaną poddani próbom.

Akt II

Sarastro wyjaśnia swoim braciom kapłanom, że Tamino i Pamina są sobie przeznaczeni. Jest to również powodem, dla którego zabrał Paminę spod wpływu jej matki. Ale Tamino musi jeszcze przejść przez szereg prób, zanim zostanie przyjęty do świątyni mądrości i stanie się godny Paminy. Tamino jest zdecydowany stawić czoło próbom, nawet jeśli byłyby niebezpieczne dla jego życia. Papageno, skuszony obietnicą nagrody w postaci powabnej Papageny, podąża z ociąganiem za księciem. Pierwszym rozkazem jest za chowanie absolutnego milczenia. Damy Królowej Nocy ostrzegają egzaminowanych przed kapła?skimi podstępami i śmiertelnym zagrożeniem, Jednak Tamino i Papageno nie dają się zwieść. Monostatos zakradł się do śpiącej Paminy. Także Królowa Nocy odnajduje swoją córkę i zaklina ją, by zabiła Sarastra i odzyskała siedmiokrotny krąg sło?ca, oznakę wielkiej władzy. Murzyn zabiera Paminie podarowany przez matkę sztylet i grozi: miłość albo śmierć. Pamina wyznaje Sarastrowi plan morderstwa uknuty przez matkę i prosi o zrozumienie dla niej. Pierwsza próba wymaga dochowania nakazu milczenia. Papageno zawodzi w tej próbie. Natomiast Tamino milczy nawet wobec błaga? Paminy o jedno słowo miłości. Dziewczyna czuje się zdradzona przez księcia i chce sobie odebrać życie. Trzej chłopcy odbierają jej sztylet i prowadzą do Tamina. Także Papageno chce umrzeć, ponieważ nie może już liczyć na obiecaną nagrodę, ale chętnie pozostaje przy życiu, kiedy trzej chłopcy przyprowadzają mu jego Papagenę. Pamina i Tamino przechodzą próbę wody i ognia. Prowadzona przez Monostatosa Królowa Nocy wdziera się wraz ze świtą do królestwa Sarastra, zostaje jednak zniszczona. Pamina i Tamino są parą i zostają przyjęci do kręgu wtajemniczonych.
Czarodziejski flet - Mozart Wolfgang Amadeusz [opera]


Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!Czarodziejski flet - Mozart Wolfgang Amadeusz [opera]

Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!


Zobacz inne moje newsy na EXSite.pl

Użytkownik VIP

henek368Użytkownik

#1 | Dodany: 18 Grudzień 2012 19:04

ok

Informacje

Jeżeli chcesz skomentować artykuł musisz być zarejestrowany na stronie.