EXSite.pl - Portal ze wszystkim Mamy tutaj wszystko

NIE MASZ JESZCZE KONTA? ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO!   
Przypomnij hasło X

Zofia Terne - Zagrajcie mi znowu

Dodał: bodzio9 5 Sierpień 2012 15:20
Zofia Terne - Zagrajcie mi znowu

Zofia Terne - Zagrajcie mi znowu

Zofia Terne - Zagrajcie mi znowu

MP3 | 192 kbps | 15 Tracks | 64 MB | Retro

Zofia Tern? urodziła się 3 lutego 1909 w rodzinie żydowskiej jako córka Jakuba Chajtera i jego żony Barbary z Markiewiczów. Naukę rozpoczęła w rodzinnym mieście, a później kształciła się w słynnym Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie, w klasie fortepianu i śpiewu solowego. Debiutowała piosenką „Tyle jest miast”, do której muzykę skomponował Nacio Herb Brown, a słowa napisał specjalnie dla niej Marian Hemar. 23 czerwca 1927 r. zdała egzamin ZASP-u i od tego samego roku związana była z teatrem Qui Pro Quo[3] aż do jego rozwiązania w 1931 roku. W późniejszych latach prowadziła współpracę nie tylko ze wspomnianym wcześniej Marianem Hemarem[4], lecz także z licznymi warszawskimi kabaretami i teatrzykami - m.in. Banda, Stara Banda, Cyrulik Warszawski, występowała też w filmach muzycznych.

2 września 1939 roku wystąpiła ostatni raz przed publicznością warszawską, w teatrzyku Figaro, którego dyrektorem był słynny konferansjer Fryderyk Jarosy. Aresztowana w październiku przez Niemców otrzymała nakaz powrotu do rodzinnego Równego. W roku 1940 zaangażowała się do polskiego Teatru Miniatur, który prowadził Konrad Tom. W czasie II wojny światowej była członkinią zespołu artystycznego II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa[5].

Jesienią 1945 wyjechała do Wielkiej Brytanii, występowała na scenach polskich w Londynie oraz na estradach polonijnych w świecie, śpiewała w zespołach polonijnych oraz współpracowała z sekcją polską BBC i Radiem Wolna Europa. W Londynie natychmiast zdobyła swoją dawną, ale i nową publiczność starymi szlagierami. W ostatnich latach była samotna, nie miała najbliższej rodziny. Zmarła w Londynie i tam została pochowana. Jej grób znajduje się na cmentarzu North Sheen.

Początkowo myślała o karierze śpiewaczki operowej, lecz przeszkodą w spełnieniu tych młodzie?czych marze? i aspiracji był jej niski wzrost. W późniejszym czasie stał się on jednak jej wielkim atutem01 - Egzotyczna pieś?
02 - Fiakier
03 - Kiedy znw zakwitna biale bzy
04 - Może tak, może nie
05 - Niezapomniany dzie?
06 - Nikt tylko ty
07 - Pamiętasz chwile te
08 - Pamiętasz noce duszne od bzów
09 - Panienka z prowincji
10 - Pokoik na Hożej
11 - Przydała by się trochę romatyzmu
12 - Rebeka
13 - Taka mala
14 - Z zadrą w sercu
15 - Już jestem taka głupia
czas : 46:04
Zofia Terne - Zagrajcie mi znowu

Uwaga! Linki nie zakodowane tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!
----------------
Links are not encoded only for registered users only! Plese login or register!


Zobacz inne moje newsy na EXSite.pl

Informacje

Jeżeli chcesz skomentować artykuł musisz być zarejestrowany na stronie.